Ar norite uždirbi daugiau?

Ar norite uždirbi daugiau?

Tokį klausimą pasiūliau užduoti kolegai jo vadovams, kai jis manęs paklausė, kaip įtikinti vadovus pabandyti Agile. Nustebęs jis paklausė: „juk Agile tai iteratyvus inkrementinis kūrimas, techninės praktikos, kitoks darbas su žmonės ir t.t. “. Ir jis teisus, Agile metodai yra jūsų įmonės (gamybos) procesų optimizacija. Tačiau jie jūsų įmonėje bus naudingi tik tada, jei jie padės pasiekti verslo tikslų, kas dažniausiai yra – uždirbti daugiau ir greičiau. Tad jeigu norite įtikinti vadovus, jog verta pradėti naudoti Agile metodus, reiktų kalbėti jų, vadovų, kalba – apie pinigus. Žemiau pateikiu kelis pavyzdžius kas galėtų būti gera diskusijos pradžia.

Įsivaizduojamas produktas (projektas)

Tarkime, mes kuriame produktą, kuriam sukurti reikės 2 mėnesių (4 sprintų, kiekvienas po dvi savaites). Vienas sprintas mums kainuoja 5 (tūkstančius, dešimtis tūkstančių, litų, eurų, pasirinkit patys 🙂 ). O paleidus produktą į rinką, per dvi savaites uždirbtume 10 (kuriame juk pelningą produktą 🙂 ). Taigi šio produkto atsiperkamumo planas atrodytų panašus į pateiktą žemiau. Du mėnesius kuriame, o po trijų mėnesių (nuo kūrimo pradžios) jau turim išlaidas atsipirkusias (žr. žalią balanso liniją). Puiku, taip?

Produktas (projektas) kuriamas naudojant Agile

O kaip ši atsiperkamumo kreivė atrodytų, jei produktą kurtume baigtiniais inkrementais, kaip kad reikalauja Agile metodai? Pirmąjį inkrementą galėtume į rinką atiduoti jau po dviejų savaičių! Taigi jau po mėnesio nuo projektų pradžios, mūsų pajamos padengtų išlaidas! Na gerai, pirmas inkrementas turės mažiau funkcionalumo, tad tarkim, jis uždirbs 50%, o antras ir trečias produkto inkrementas 80% planuotų pajamų. Nepaisant kaip beskaičiuotume, Agile metodai leis mums pradėti dengti kūrimo išlaidas daug anksčiau! Argi ne to nori vadovai?

Trečia kreivė yra pavadinta “Efektyvus Agile”. Tiesiog norėjau priminti, kad Agile metodai įgalina mus efektyvinti gamybos procesą. Efektyvi Agile komanda per sprintą sukurs daugiau vertingų produkto funkcijų, taigi ir pajamų iš jų turėtų būti daugiau. Pridėjau aš tik ~30% šiame grafike, o kaip jis atrodytų jei jūsų komandos taptų 200% ar daugiau efektyvesnės?!! Tokių pavyzdžių pasaulyje yra.

O kaip projektai?

„Bet mes vykdome projektus”, dauguma pasakys. „Klientai vis tiek sumokės mums tik po projekto pabaigos, tad mums Agile metodai nepadeda”. Ar tikrai? Prisiminkime mano pavyzdį straipsnyje „Kodėl verčiame darbuotojus dirbti prie kelių projektų iš karto?” Ten aiškinomės, jog dirbant prie kelių projektų vienu metu, juos pabaigsime tik 7-ą, 8-ą ir 9-ą dienomis. Aišku, pajamas (tarkime, jog uždirbame iš kiekvieno projekto 100) gausime tik projektams pasibaigus. Jeigu dirbsime prie vieno projekto vienu metu, dalį pajamų gautume atitinkamai 4 ir 2 dienomis anksčiau! Na, o realybėje, kai žmonėms nereikės šokinėti tarp užduočių ir gaišti laiko pakartotiniam įsigilinimui į jas, pajamas gausime atitinkamai 5 ir 4 ir 3 dienomis anksčiau. Ir dar liks 3 dienos papildomiems projektams įgyvendinti (papildomos pajamos!). Negi neverta dėl to rimtai pagalvoti kaip prioretizuoti projektų portfelį į vieną įmonės produktų užduočių sąrašą?

Panaudojimas

Tikiuosi šie pavyzdžiai padės kalbėti su jūsų vadovais ir leisti Agile metodams sulaukti jų susidomėjimo. Tik neužmirškit pridėti, jog įdiegti Agile metodus kompanijoje nėra lengva. Tam reikės investicijų, ryžto ir sunkaus darbo. Bet tai atsiperka!

Pastaba: atsiprašau ekonomistų jei kažkuriuos ekonominius terminus panaudojau neteisingai. Parašykit komentaruose kur pasitaisyti :). Mano tikslas buvo parodyti pinigų grąžos tendencijas laike.

Lauksiu komentarų ką manote apie šiuos paskaičiavimus. Ar galima juos taikyti? Gal pavyks kažkam juos panaudoti praktikoje Agile pardavimui įmonėje?

Tagged with: , , ,
Posted in Agile
4 comments on “Ar norite uždirbi daugiau?
 1. Mantvydas says:

  Dar vienas argumentas dėl „Klientai vis tiek sumokės mums tik po projekto pabaigos, tad mums Agile metodai nepadeda”. Juk mes visi dirbame konkurencingoje rinkoje ir taisyklės yra labai paprastos, jeigu Mes savo klientui nepasiūlysime Agile siūlomų privalumų, tai pasiūlys mūsų konkurentai.

 2. Visiška tiesa Mantvydai!

 3. Be abėjo Agile projektą ar produktą galima atiduoti į rinką greičiau. Ar mokės už jį – didelis klausimas. Nebaigto komercinės paskirties funkcionalumo paleidimas dažniausiai vertingas grįžtamojo ryšio, o ne pinigų surinkimui. Nebent tai kaip tik ne produktas, o projektas, kur numatyti tarpiniai mokėjimai už iteracijas.

  Kaip principinės, schemos tinka. Dar, gal tik neverta rašyti “dienos” ar konkrečių procentų. Konkretūs skaičiai atrodo, kaip kažkokie paskaičiavimai, o gi iš tikro tik principiniai modeliai.

  Be to įdomu, kodėl pirmoje schemoje išlaidos pradžioje auga, o paskui sustoja. Atleidžia visus programuotojus po paleidimo? 🙂

 4. Dėkui Aleksej už komentarą

  Norint nubraižyti schemas teko suvesti kažkokius skaičius (susigalvotus fikytviam projektui). Be abejo, tai tik principinės schemos, kuriomis norėjau parodyti tendencijas susijusias su pinigų srautais įmonėje, nes dažniausiai tai rūpi vadovams ir tai galėtų būti pagrindinis motyvatorius įtikinti vadovus rimčiau pagalvoti apie Agile metodų naudojimą.

  Pirmoje schemoje programuotojų neatleidom 🙂 davėm jiems naują projektą. Tad išlaidos bus priskirtos naujajam. Schemoje parodytam projektui išlaidų daugiau nėra, todėl jos sustojo augti 🙂

  O dėl grįžtamomo ryšio naudos projektui/produktui tu visiškai teisus. Tiesiog jo naudą išversti į pinigus būtų labai sunku, tad šiame kontekste jo neįtraukiau. Bet kalbant apie Agile metodų naudas, be abejo turime ir daugiau gerų dalykų: kuriamas tiksliau kliento poreikius atitinkantis produktas, valdomi projektų prioritetai, geresnė techninė kokybė, darbuotojų motyvacija ir t.t.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Artimiausi mokymai
Data Mokymai - Lektorius
2017 m. gegužės 22-23 d. Certified Scrum Master (CSM) - Alexey Krivitsky
2017 m. gegužės 23-24 d. Certified Scrum Product Owner (CSPO) - Lasse Ziegler
2017 m. gegužės 17 d. Reikalavimų valdymas Agile projektuose - Vaidas Adomauskas
2017 m. gegužės 18 d. Agile projektų valdymo pagrindai - Vaidas Adomauskas
2017 m. gegužės 18-19 d. ICAgile sertifikuotas profesionalas (ICP) - Vaidas Adomauskas
Visi mokymai
Archives
Categories
Kontaktai

Viešos mokymų klasės:
E-paštas: mokymai (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 600 38860

Konsultacijos ir mokymai įmonėms:
E-paštas: vaidas (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 600 38860