Kas yra esminiai Scrum elementai?

Paskutiniame InfoQ naujienlaikraštyje akys užstrigo už interviu su vienu iš Agile Manifesto autorių ir Scrum bendraautoriumi Jeff Sutherland: Are Agile Teams Truly Agile? Šioje įdomioje diskusijoje (siūlau tikrai peržiūrėti ją visą ir gal net parodyti savo vadovams) man užstrigo jo pasakyti 2 punktai kas yra pagrindiniai elementai Scrum daryti teisingai (t.y. gauti daugiausia naudos iš šio metodo).

Kiekvienas sprintas turi baigtis paleidžiamu pabaigtu produkto prieaugiu (inkrementu)

Paskutiniu metu kai reikdavo Agile/Scrum pristatyti labai trumpai sakydavau: tai iteratyvus/priaugantis kūrimo procesas. Jei kiekvieno sprinto pabaigoje turėsite pabaigtą produkto prieaugį – jūs Agile. Jei ne – turbūt ne. Pristatęs tai VU Matematikos ir informatikos fakultete kviestinėje paskaitoje, gavau klausimą iš dėstytojo: “Ar tikrai Agile TIK iteratyvus procesas”. Ir mano atsakymas buvo – ne, Agile yra kur kas daugiau: žmonės, komandos, gerosios praktikos ir t.t., bet viso to rezultatas yra iteracija pabaigta veikiančiu produktu. Tai pasiekti labai sunku, tam reikia pakeisti žmonių įpročius, pradėti naudoti gerases technines praktikas (automatizuoti testai, nuolatinis integravimas ir pan.), kartais net pakeisti organizacinę struktūrą. Bet tai pasiekus, pasimato labai geri rezultatai. Kitu atveju, mes galime turėti tarp-funkcines komandas, rašyti modulių (unit) testus ir kita, bet jei mes negalime sukurti pabaigto produkto prieaugio per sprintą ar mes galime save vadinti Agile?

Produkto užduočių sąrašas turi būti paruoštas kiekvienam sprintui

Po mano vestų poros dienų vidinių Agile/Scrum mokymų keliose kompanijoje reakcija buvo labai panaši: „Galvojom čia tie programuotojai lėtai dirba, pridaro klaidų, nesupranta klientų. Pasikvietėm Vaidą ir galvojom, kad jis papasakos kaip Agile jiems liepia dirbti greičiau. O po mokymų atrodo,  kad čia mes, projektų vadovai, pagaliau turime prisėsti ir susitarti. Turime sudaryti projektų portfelį (susirašyti visus aktyvius ir planuojamus projektus), suprioretizuoti juos kartu, sukurti produktų užduočių sąrašus ir pasirūpinti kad programuotojų komandos dirbtų prie vieno ir tik vieno projekto vienu metu. Tai yra didžiausias neefektyvumas (waste) mūsų kompanijoje!” Ir tai tiesa. Daugelis kompanijų turi labai neblogus programuotojus. Problema ta, kad verčiam juos „multitaskinti”. Tai reiškia jie dirba lėčiau, padaro daugiau klaidų, švaisto laiką vėliau jas taisydami, o klientai vis nepatenkinti!

Taigi, aš pilnai pritariu Jeff, kad antras svarbiausia Scrum elementas yra aiškus ir paruoštas produkto užduočių sąrašas. Tik aiškiai žinodama ko iš jos tikimasi, komanda galės pabaigti produkto prieaugį vieno sprinto metu. Ar daug Lietuvoje komandų išdrįsta savo Produkto šeimininkui pasakyti: „mes matom, kad ši užduotis nėra aiški, tu negali mums paaiškinti ko konkrečiai iš mūsų tikiesi, todėl mes negalime imti jos į šį sprintą”? 🙂 Labai laučiau tokių pavyzdžių komentaruose!

Tagged with: , , ,
Posted in Agile, Fokusavimasis, Scrum
4 comments on “Kas yra esminiai Scrum elementai?
 1. Artiom says:

  1 – Gaila kad tik ne visi sprint’ai baigiasi kokybisku incrementu. Surandame klaidu, nors ir dedamos visos imanomos pastangos kad to nebutu. Deja negalime leisti sau labai daug automatiniu testu rasyti.

  2 – istiesu nedaznai tenka isgirsti, bet kelis kartus tikrai pamenu. Komanda nenori commit’intis and task’o apie kuri jie suzinos arba sprint’o metu arba isvis tures patys sugalvot.

 2. 1 – taip, tai nelengva ir užtrunka. Bet turubūt visi sutinkam, kad tai visi bandom pasiekti.

  2 – Be galo džiugu girdėti. Daugiau tokių komandų. Ir daugiau tokių SM, kurie padėtų PO pasirūpinti, kad tokios situacijos nenutiktų!

 3. Pažinojau vieną kompaniją, kur komanda bei linijos vadovas tikrai reguliariai išdrįsdavo pasakyti PO, kad tik aiškiai žinodama ko tikimasi, komanda galės pabaigti produkto prieaugį vieno sprinto metu (ir tas prieaugis bus naudingas kompanijai). Tačiau PO dažnai laikėsi kitokios nuomonės – neva komanda pati turi išanalizuoti užduotį giliau, pati suprasti ir parinktį tikslą.
  Toks apimčių ir tikslų apibrežimo delegavimas komandai natūraliai vesdavo prie to, kad komanda pagamindavo, ką gali, o ne tą, ko reikia. Galiausiai, “ko reikia”, niekas taip ir nesužinodavo.
  Kur gi ta sveiko analizės delegavimo komandai riba?

 4. Taip, čia klausimas vertas milijono. Ir turbūt tik kiekviena komanda sau gali tai atsakyti: kas yra User Story “ready” sprintui. Jei komanda su PO nesusitaria, aišku bus problemų. Kaip kad komandos turi turėti sprinto “padaryta” apibrėžimą (definition of done) yra siūloma komandai susikurti ir “User Story Ready for Sprint” apibrėžimą, kad su PO turėti bendrą kalbą.

  O mano patirtis rodo, kad komandos sunkiai išmoksta daryti techninę analizę (ypač jei į komandą subruiami vien programuotojai ir testuotojai). Jos tikisi kad užduotis ateis jau techniškai sukramtyta (nes taip anksčiau buvo). Bent jau su savo komandomis, tai vis tekdavo diskutuoti kur baigiasi verslo analizė (ką padaryti) ir prasideda techninė analizė (kaip padaryti). Per kažkiek laiko rodo išsiaiškinom.

Artimiausios mokymų klasės
Data Mokymai - Lektorius
2018 m. spalio 23-24 d. Product Owner Key Skills - Public Marketing - Gojko Adzic (anglų kalba)
2018 m. spalio 15-16 d. Certified Agile Leadership CAL1 - Angel Diaz-Maroto (anglų kalba)
2018 m. lapkričio 9 d. Agile projektų valdymo pagrindai - (lietuvių kalba)
2018 m. lapkričio 8-9 d. Certified Scrum Product Owner (CSPO) - Lasse Ziegler (anglų kalba)
2018 m. lapkričio 8-9 d. ICAgile sertifikuotas profesionalas (ICP) - Vaidas Adomauskas (lietuvių kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Management 3.0 – Practical leadership that works - (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Certified Scrum Master (CSM) - Niels Verdonk (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Reikalavimų valdymas Agile projektuose - Vaidas Adomauskas (lietuvių kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Švarus kodas. Kodo pertvarkymas (Refactoring) - Augustinas Nomicas (lietuvių kalba)
2018 m. Better Retrospectives - Jeff Campbell (anglų kalba)
2018 m. Kanban System Design (KMP I) - Gaetano Mazzanti (anglų kalba)
Visi mokymai
Archives
Categories
Kontaktai

Viešos mokymų klasės:
E-paštas: mokymai (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 686 32487

Konsultacijos ir mokymai įmonėms:
E-paštas: vaidas (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 686 32487