Scrum ir Kanban sertifikatai

Paskutiniame straipsnyje apžvelgiau Agile projektų valdymo sertifikatus, o šiame aprašysiu Scrum ir Kanban sertifikatus. Scrum ir Kanban yra populiariausios Agile projektų valdymo metodikos. Daugiau apie Agile projektų valdymą galite paskaityti sekdami šią nuorodą.

certificate

(Iliustracija iš http://www.csgponline.org/Resources/Pictures/certificate.gif)

Scrum sertifikatai

Scrum sąjunga (Scrum Alliance) sertifikatus pradėjo teikti viena iš pirmųjų, dar 2002-aisiais metais. Nenuostabu, jog jie yra vieni iš populiariausų ir geriausiai žinomų rinkoje. Vėliau Scrum sertifikatus pradėjo teikti ir Scrum.org. Tad apie juos iš eilės.

Scrum sąjunga

Scrum sąjunga teikia 6 sertifikatus suskirstytus į tris lygius: išmokę Scrum pagrindus, sukaupę Scrum praktikos ir tapę Scrum mokytojais.

certification_path

http://www.scrumalliance.org/system/resource_files/0000/3567/certification_path.jpg

Scrum pagrindų sertifikatai yra suskirstyti pagal roles. Sertifikuotų Scrum meistrų (CSM) mokymai trunka dvi dienas, jie orientuoti į komandų lyderius ir Scrum proceso prižiūrėtojus. Norint gauti sertifikatą, po mokymų reikia išlaikyti 35 klausimų testą. Sertifikuotų produktų šeimininkų (CSPO) mokymai trunka dvi dienas, jie orientuoti į tuos kurie valdys produkto ar projekto užduotis. Sertifikatas gaunamas išklausius mokymus. Sertifikuotų Scrum programuotojų (CSD) mokymai trunka penkias dienas. Bent trys iš jų turi būti CSD techniniai mokymai, bent viena diena turi būti Scrum pagrindų mokymai, pvz CSM, penktoji diena pasirinktinai gali būti iš CSD techninių arba Scrum pagrindų mokymų.

Dalyvauti šiuose mokymuose ir gauti sertifikatus galima ir Lietuvoje. Kursų aprašymus ir tvarkaraštį rasite čia.

Print CSM CSD

Scrum praktinį naudojimą įrodo Sertifikuoto Scrum profesionalo (CSP) sertifikatas. Norint jį gauti reikia turėti bent vieną iš Scrum pagrindų sertifikatų (CSM, CSPO arba CSD), per paskutinius du metus įrodyti bent 2000 valandų darbo projektuose naudojančiuose Scrum ir išlaikyti 150 klausimų egzaminą.

CSP

Sertifikuoto Scrum trenerio (CSC) sertifikatas parodo, jog žmogus turi įgūdžių profesionaliai konsultuoti įmones apie Scrum taikymą. Sertifikuoto Scrum dėstytojo (CST) sertifikatas leidžia vesti sertifikuotus Scrum pagrindų mokymus (CSM, CSPO ir CSD). Procesas gauti sertifikatą abiem atvejais yra gan panašus: užpildyti formą įrodančią Scrum mokymo patirtį, gauti klientų (CSC atveju) arba kitų dėstytojų (CST atveju) rekomendacijas ir sudalyvauti peržiūroje su ekspertais.

CSCCST

Scrum.org

Scrum.org organizacija sertifikatus taip pat skirsto pagal Scrum roles. Kiekvienas jų gali būti dviejų lygių. Scrum meistrams, kuriems svarbu įrodyti jog jie supranta Scrum praktikas ir vertybes skirti Profesionalaus Scrum meistro (PSM I ir PSM II) sertifikatai. Produkto šeimininkams, kurie nori įrodyti, jog supranta kaip valdyti produkto kūrimą pagal Scrum skirti Profesionalaus Scrum produkto šeimininko (PSPO I ir PSPO II) sertifikatai. Norint gauti šiuos sertifikatus reikia išlaikyti egzaminą. Dalyvauti mokymuose yra rekomenduojama, tačiau neprivaloma. Be abejo, norint gauto antro lygio sertifikatą, reikia pirma turėti išsilaikius pirmojo lygio atitinkamą sertifikatą.

psm1psm2pspo1pspo2

Programuotojams yra skirti Profesionalių Scrum programuotojų (PSD I) sertifikatai. Kad juos įgyti, reikia sudalyvauti 5 arba 3 dienų (jei jau turi Scrum žinių) mokymuose. Po jų, reikia išlaikyti egzaminą.

psd1

Beje, scrum.org leidžia pasitikrinti savo Scrum žinias ir pabandyti išlaikyti atvirą visiems egzaminą. Siūlau pabandyti!

Kanban sertifikatai

Geriausiai žinomi yra Lean-Kanban universiteto (LKU) teikiami Kanban sertifikatai. Juos gauna žmonės išklausę Patvirtintus Kanban praktikų mokymus. Tai reiškia, jog ir mokytojas ir kursai buvo peržiūrėti ir patvirtinti Lean-Kanban universiteto. Šių mokymų dalyviai gauna mokymų baigimo pažymėjimą, o jų vardai įtraukiami į sąrašą skelbiamą LKU svetainėje.

Dalyvauti šiuose mokymuose ir gauti sertifikatą galima ir Lietuvoje. Kursų aprašymus ir tvarkaraštį rasite čia.

LKU

Norintys dėstyti patvirtintus Kanban praktikų mokymus turi prieš tai tapti Kanban mokymo profesionalais (KCP). Norintieji jais taipti turi dalyvauti trijų dienų Pažangiuose Kanban mokymuose, įrodyti savo patirtį darbo su Kanban bent vienoje organizacijoje, sudalyvauti peržiūros ir patvirtinimo procese pačiame Lean-Kanban universitete.

KCP

Įžvalgos

Be abejo, Scrum yra populiariausias Agile projektų valdymo metodas, tad ir jų teikiami sertifikatai yra geriausiai žinomi. Vienam iš Scrum autorių Ken Shwaber pasitraukus iš Scrum sąjungos ir įkūrus scrum.org organizaciją atsirado antri, labai panašaus pobūdžio sertifikatai. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tas, jog scrum.org sertifikatus (PSM ir PSPO) galima gauti nesudalyvavus mokymuose, tiesiog išlaikius egzaminą. Ar tai privalumas ar trūkumas, paliksiu spręsti jums.

Agile projektų valdymo metodas Kanban gan smarkiai populiarėja. Jis neturi apibrėžtų rolių, todėl galima sertifikuoti tik bendras Kanban metodikos žinias. Lean-Kanban universitetas (LKU) šiuo metu išpopuliarino savo mokymus ir sertifikatus labiausiai. Žiūrėsime, kada atsiras jiems rimtų konkurentų.

Taigi kiekvienam, ieškančiam Agile sertifikato tikrai yra iš ko rinktis. Nuo bendrų Agile projektų valdymo sertifikatų iki specializuotų konkrečiai Agile projektų valdymo metodikai ar net jos rolei. O mano patarimas tiek ieškantiems sertifikatų, tiek priimantiems darbuotojus yra toks pats – pagalvokite, kaip jūs vertinate vairuotoją, ką tik išsilaikiusį vairuotojo pažymėjimą? Drąsiausias kelyje, mokosi, bando įvairias taktikas, ne visada žino kaip elgtis kritinėje situacijoje. O kaip vertinate tuos „vairtuotojus“ kurie turi išsilaikę pažymėjimą, bet prie vairo nebuvo prisėdę paskutinius dešimt metų? Lygiai taip pat reikėtų vertinti ir žmones su sertifikatais. Didžiausia vertybė juk ne pažymėjimas, o patirtis.

 

Tagged with: , , ,
Posted in Agile, Kanban, Mokymai, Scrum
Artimiausios mokymų klasės
Data Mokymai - Lektorius
2018 m. birželio 22 d. Agile projektų valdymo pagrindai - (lietuvių kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Certified Agile Leadership CAL1 - Angel Diaz-Maroto (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Management 3.0 – Practical leadership that works - Pia-Maria Thorén (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Certified Scrum Master (CSM) - Niels Verdonk (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Certified Scrum Product Owner (CSPO) - Lasse Ziegler (anglų kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) ICAgile sertifikuotas profesionalas (ICP) - Vaidas Adomauskas (lietuvių kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Reikalavimų valdymas Agile projektuose - Vaidas Adomauskas (lietuvių kalba)
2018 m. (ruduo-bus paskelbta) Švarus kodas. Kodo pertvarkymas (Refactoring) - Augustinas Nomicas (lietuvių kalba)
2018 m. Better Retrospectives - Jeff Campbell (anglų kalba)
2018 m. Kanban System Design (KMP I) - Gaetano Mazzanti (anglų kalba)
Visi mokymai
Archives
Categories
Kontaktai

Viešos mokymų klasės:
E-paštas: mokymai (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 686 32487

Konsultacijos ir mokymai įmonėms:
E-paštas: vaidas (at) agilecoach.lt
Mob. tel.: 8 686 32487